טיפול טבעי בדלקת מפרקים (ארטריטיס).

ארתריטיס היא דלקת של אחד או יותר מפרקים. היא מתאפיינת ב: נפיחות, נוקשות, כאב, אדמומיות בעור שמעל המפרק ולעיתים עיוות של המפרק ומוגבלות בתנועה.

טיפול טבעי בדלקת מפרקים (ארטריטיס)

ישנם סוגים רבים של דלקות מפרקים ומחלות הפוגעות במפרקים ורכיביהם: סחוס, עצמות, גידים ושרירים. רשימה חלקית של אלה כוללת: גאוט, לופוס, פסוריאטיק ארתריטיס, בורסיטיס, Sjogren`s וטרשת עור. אוסטאוארתריטיס ודלקת מפרקים שגרונתית הן הנפוצות ביותר. לרוב האבחנה בין המחלות קשה אך נחוצה.

אוסטאוארתריטיס (מחלת מפרקים ניוונית) היא מחלת מפרקים כרונית הנכרת בהתנוונות הסחוס במפרק ובעצם הסמוכה. אוסטאוארתריטיס היא מחלת המפרקים הנפוצה ביותר מרבית האנשים הסובלים ממחלה זו, בעיקר הצעירים, כמעט ואינם מרגישים תסמינים אך יש אנשים מבוגרים המפתחים מגבלות משמעותיות.


באוסטאוארתריטיס ישנה פגיעה של הסחוס המגן על עצמות המפרק. במצב נורמלי, רמת החיכוך במפרקים נמוכה והם אינם נשחקים, אך בגלל שימוש מופרז במפרק או כתוצאה מפציעה, יכולה להיגרם שחיקה. סיבות נוספות למחלה הן: פגם גנטי בתאים הבונים את הסחוס ובאופן שכיח ביותר אורך חיים לא נכון.


באוסטאוארתריטיס התסמינים מתפתחים בהדרגה ופוגעים תחילה במפרק אחד או במפרקים בודדים. המפרקים הפגיעים ביותר הם אלה הנושאים משקל כמו הברכיים, הירכיים הגב תחתון והצוואר אך גם מפרקים נוספים כמו ידיים ומפרקי האצבעות נפגעים. באוסטאוארתריטיס, הסחוס עשוי תחילה לצמוח יתר על המידה אך בסופו של דבר הוא מידלדל ומפתח סדקים. בתוך עצמות המפרק עלולים להתפתח חורים זעירים המחלישים את העצם. העצם עלולה לגדול יתר על המידה ולגרום להיווצרות בליטות שיכולות להפריע לתנועה הנורמלית של המפרק ולהסב כאב רב. בסופו של דבר כל יתר רכיבי המפרק: גידים, רצועות ושרירים נחלשים ומשנים את מבנה המפרק. בדרך כלל לאחר הופעת התסמינים, המחלה מתקדמת באיטיות. אנשים רבים מפתחים נכות בדרגה מסוימת. אולם מדי פעם ההתנוונות במפרק נפסקת או אפילו נעלמת.

דלקת מפרקים שגרונית (ארתריטיס ראומטואידית) היא מחלה אוטו-אימונית. במחלה אוטו-אימונית קיים גירוי יתר של מערכת החיסונית כך שהיא מגיבה נגד רקמות הגוף עצמו ומייצרת נוגדנים עצמיים התוקפים את הרקמות. במקרה של דלקת מפרקים שגרונית מערכת החיסונית מזהה את הסחוס באופן שגוי כגורם זר, תוקפת את המפרק ויוצרת דלקת, לעיתים כרונית. נוצרים אנזימים שמפרקים את הסחוס וכך המרחק בין עצמות הפרק מצטמצם עד שהן נצמדות. נוגדנים הנעים באמצעות זרם הדם בכל הגוף, פוגעים במפרקים נוספים. דלקת מפרקים שגרונית יוצרת נוקשות, נפיחות, עייפות, אנמיה, ירידה במשקל, חום וכאב. המחלה פוגעת בנשים פי 3 מאשר בגברים.


דלקת מפרקים שגרונית עשויה להתחיל בפתאומיות אך לרוב היא מתפתחת בהדרגה ופוגעת באיטיות במפרקים על ידי יצירת דלקת. היא יכולה להיות מלווה בחום נמוך. מתח נפשי ופיזי ותזונה דלה מהווים גורמים חשובים להופעת המחלה.

הטיפול הנטורופתי

לעיתים דלקת פרקים היא הפיכה ואף ניתנת לריפוי. שינוי בדיאטה ובהרגלי חיים, לקיחה של תוספי תזונה וצמחי מרפא יכולים לא רק לרפא את הדלקת ואת הכאב, אלא לעצור את ההתנוונות של הפרקים ולשקם אותם.


בדלקות פרקים לא מומלץ להשתמש ב: מוצרי חלב, בשר אדום, קפה, פירות הדר, כל דבר המכיל סוכר, מלח, פלפלים, חציל, עגבניות ותפוחי אדמה.

אין להשתמש בתוספי ברזל או במולטיויטמין המכיל ברזל, מלבד אכילת מזונות המכילים ברזל, כמו מולסה, ברוקולי או קטניות.

יש לבדוק אפשרות של אלרגיות למזונות מסויימים אצל נטורופת או אצל תזונאי הוליסטי. דיאטה נכונה היא מרכיב חיוני ביותר בטיפול בארתריטיס.


רצוי להוסיף לתפריט מאכלים המכילים גופרית כמו: שום, בצל וביצים, לאכול שפע של ירקות טריים במיוחד אלה עם עלים ירוקיים, דגנים מלאים כמו שיבולת שועל ואורז מלא.

מומלץ לאכול דובדבנים לשיכוך כאבים ואננס טרי לריפוי של דלקות.


הצמחים : עלי זית, אלפלפה, בוסמליה, בן חרצית, זנגביל, פלפל שטה, סרפד, שבטבט, הרפגופיטום, סלרי, כורכום, יוקה וערבה מסעיים בזמן דלקות מפרקים. כדאי להתיעץ עם מטפל מוסמך.


תוספי תזונה המסעיים בזמן דלקות פרקים הם: גלוקוזמין סולפט, כונדריאטין סולפט, MSM, ברומלין, Same, Omega 3- 6, סיליקה, סידן ציטרט, מגנזיום ציטרט, בורון, סלניום, B complex, B-12 ,C Ester complex.


פעילות גופנית משככת כאבים ונחוצה למנוע התנוונות של מפרקים.

71 צפיות