טיפול טבעי בבעיות פוריות על ידי הפורמולה: PROFEMALE

זוגות רבים מאמינים שקל להיכנס להריון ומופתעים כאשר הדבר לא קורה לאחר תקופה קצרה של ניסיון.

טיפול טבעי בבעיות פוריות על ידי הפורמולה: PROFEMALE


כ- % 80 מהנשים, הרוצות להיכנס להריון, מצליחות במהלך השנה הראשונה. חלק נוסף יצליח להרות ללא צורך בעזרה רפואית בתוך כשנתיים. רופאים מגדירים חוסר פוריות כאי-יכולת של זוג להגיע לכלל התעברות לאחר שנה של קיום יחסי מין בקביעות וללא שימוש באמצעי מניעה.

לעתים קשה מאוד להצביע על הסיבה המדויקת, הגורמת לחוסר הפוריות. תהליכים רבים צריכים להתקיים ולהצליח כדי להרות. הסיבות לאי-פריון נחלקות לבעיות של האישה (%30), בעיות של הגבר (%40) ובעיות משולבות והתנהגותיות (%30). בכ- 20% מהמקרים לאי-פוריות לא נמצאה סיבה כלשהי, היכולה למנוע התעברות.

פוריות הגבר

גבר פורה הוא זה היכול לשגר כמות מספקת של תאי זרע תקינים אל תוך הנרתיק של גוף האישה. ייצור הזרע מתחיל בגיל ההתבגרות ונמשך בכל מהלך חיי הגבר ללא שינוי באיכות הזרע. גבר מייצר כ- 5,000 תאי זרע כל דקה. למרות שכמות תאי הזרע הנפלטים בשפיכה אחת מגיע לרבע ביליון, כ- 200 בלבד יגיעו לקרבת הביצית ורק אחד מהם יחדור לביצית. תאי זרע מסוגלים להתקיים 72 שעות בתוך גוף האישה. תא זרע גולמי זקוק בין 72 ל-74 ימים כדי להתפתח לתא זרע בשל, המסוגל להפרות את הביצית. היווצרות הזרע יעילה ביותר ב- 34 מעלות ומסיבה זו שק האשכים ממוקם מחוץ לחלל הגוף.


סיבות שונות עלולות לגרום לחוסר פוריות: עלייה בטמפרטורה של האשכים כתוצאה מחום גוף גבוה או מחשיפה מופרזת לחום עלולה להקטין את ספירת הזרע ולהחליש את עוצמת התנועה של תאי הזרע עד לפרק זמן של שלושה חודשים. דליות (ורידים מורחבים) באשכים היא פגיעה נוספת בתאי הזרע, העלולה להקטין את קצב הייצור שלהם. חשיפה לרעלים תעשייתיים או סביבתיים, שימוש בסמים, צריכת אלכוהול, הפרעות הורמונליות ומחלת החזרת גם הם עלולים לפגוע בספירת הזרע. כדאי לציין, שספירת זרע נמוכה גם יכולה להעיד שעבר זמן מועט מדי מאז הפליטה האחרונה.

פוריות האישה

מערכת המין הנשית פועלת מתקופת ההתבגרות עד לגיל המעבר (בממוצע גיל 50). למערכת המין הנשית פעילות מחזורית במשך תקופת הפריון. פעילות זו נעצרת אם מתרחשת הפריה.

מספר הביציות שיש לאישה בתחילת גיל הפריון מוערך בכ- 400 אלף בכל שחלה ובגיל חמישים ניתן להעריך כי נותרו עדיין כ-1,000 ביציות.


בתחילת כל מחזור, קבוצה של כ- 20 זקיקים (חלל בתוך השחלה המכיל ביצית) מתחילה להתפתח. בזמן הביוץ רק זקיק אחד מתבקע וכל היתר מתנוונים. הביצית נפלטת מתוך הזקיק אל מחוץ לשחלה ונאספת לתוך החצוצרה. בשלב זה, שהביצית נודדת בתוך החצוצרה ועושה את דרכה אל תוך הרחם, קיימת אפשרות שזרע בודד יחדור לתוך הביצית ויפרה אותה. הביצית ניתנת להפריה במהלך 24 שעות לאחר הביוץ.


סיבות שכיחות לאי-פוריות אצל האישה הן: כשל בביוץ, חסימה של החצוצרות, פגמים בחלל הרחם ואנדומטריוזיס (מחלה של רירית הרחם). סיבה נוספת היא אלרגיה, כאשר אישה עלולה לפתח נוגדנים כנגד הזרע של בן זוגה.

דוגמאות לטיפולים קונבנציונאליים לאי-פוריות הם: טיפול תרופתי להשארת הביוץ, טיפול כירורגי דוגמת שחרור הידבקויות בחצוצרות. טיפולים אחרים כוללים הפריה חוץ-גופית (IVF) והעברה של גמט (ביצית ותאי זרע) לתוך החצוצרה (GIFT).


בתחום הפוריות יש חשיבות מכרעת למצב הגופני והנפשי של האישה. הצלחת טיפולי הפוריות מושפעת גם היא מהמצב הכללי של האישה. מצב של מתח וחוסר איזון עלולים לגרום לכישלון בטיפולים. למרבה הצער, בתחום טיפולי הפוריות, הרפואה הקונבנציונלית אינה שמה דגש מיוחד על האישה כמכלול. הטיפולים מתרכזים באיברי הרבייה שלה בלבד במקום להסתכל על כל התמונה.

תסמינים מחזוריים

סמוך לזמן קבלת הוסת ולעתים גם קרוב לביוץ, אישה חשה בתסמינים שונים דוגמת רגישות או כאב בשדיים, נפיחות או כאבים בתחתית הבטן, כאבי גב תחתון ומצבי-רוח משתנים. חשוב להדגיש, כי אישה אינה חייבת בהכרח לסבול מתסמינים אלה כפי שמקובל לחשוב. בנוסף, חוסר בתסמינים אינו מעיד על חוסר פוריות. ניתן להתגבר או להפחית משמעותית את הסימפטומים האלה באמצעות טיפול נטורופתי.

הטיפול הנטורופתי

מזה שנים רבות הרפואה המערבית מכירה בחשיבותה של הרפואה המשלימה. בתחום הפוריות עדיין אין מספיק מודעות ליכולת הטיפולית של הרפואה הנטורופתית.

קיימים צמחי מרפא, היכולים לסייע במקרים של ספירת זרע לא תקינה (בעיה שאין לה מענה ברפואה הקונבנציונלית), חוסר איזון הורמונלי, חולשה, עייפות, מתח נפשי, אנדומטריוזית, הדבקויות בחצוצרות ומחזור לא סדיר. השימוש הנכון בצמחי מרפא הוא באמצעות פורמולה (שילוב של צמחים). מומלץ לעבור אבחון אצל נטורופת כדי לקבל את הפורמולה המתאימה באופן ייחודי לכל מטופל.


הויטמינים והמינרלים המסייעים לפוריות הם: סלניום, ויטמין C, E, אבץ ו-B-complex חשוב לדעת ששימוש מופרז בצמחים הנפוצים: אכינצאה, פרע וגיקגו עלול לגרום לחוסר פוריות אצל גברים. כאשר רוצים להרות, מומלץ ללמוד את אחת השיטות המאפשרת לקבוע את מועד הביוץ.

הפורמולה פרו פימייל- PROFEMALE של חברת נטורופארם מסייעת במצבים של אי פריון או פריון לקוי בנשים, בעיות של מחזרו לא סדיר, חוסר מחזור וציסטות בשחלות. הפורמולה מביאה לאיזון הורמונלי טבעי, כך מפחיתה תסמינים בזמן מחזור כמו כאבים, גודש בחזה, כאבי גב תחתון וכאבי ראש. הפורמולה גם מסדירה את הביוץ.

94 צפיות