top of page
חיפוש
  • אנריקה יפה נטורופת .N.D

טיפול טבעי בדלקות העור.

דלקות עור הוא השם כללי למצב דלקתי של שכבות העור העליונות.

טיפול טבעי בדלקות העור


קיימים סוגים רבים של דלקות עור. בינHהם : דלקת עור של מגע (קונטקט דרמטיטים), דלקת עור אטופית (של אלרגיה), דלקת עור חלבית (סבוריאה) ודלקת עור של גירוד מקומי. אקזמה וגרב הם שמות נפוצים לדלקת עור למרות שהם מתייחסים לדלקת עור אטופית. דלקות עור מלוות ב- אדמומיות, אבעבועות, נפיחות, הפרשה, הגלדה, קשקשים ובדרך כלל גם גירוד.


גירוד ושפשוף מתמשכים עלולים לגרום בסופו של דבר לעור עבה ומצולק. גירוד מתמיד יכול לגרום לאודם ולחתכים עמוקים וכואבים מאוד. לעתים גירוד יכול לגרות את העור ולהוביל שוב לצורך לגרד וכך נוצר מעגל סגור. גירוד מתמיד עלול אפילו לגרום לחוסר יכולת להירדם בלילות. מתח נפשי נפשי יכול לגרום לגירוד ולהחמיר אותו.


סיבות שונות יכולות להוביל לאקזמה. ביניהן: רמה נמוכה של חומצת קיבה (על הקשר בינה לבין אלרגיות למזון כתבתי במאמר על אסתמה), דליפה במעיים של חלקיקי אוכל לא מעוכלים לתוך זרם הדם הגורמת לתגובה אלרגית, פטרת הקנדידה, חולשה באנזימים מסיבות גנטיות ואלרגיות למזון שהיא הסיבה החשובה והנפוצה ביותר לדלקות עור.

דלקת עור של מגע נגרמת על ידי מגע עם חומר מסוים. חומרים נפוצים הגורמים לגירוי ולתגובה אלרגית הם: חומרים קוסמטיים כמו: בשמים, קרמים, לכה לציפורניים, דאודורנטים ומסנני שמש. חומרים נוספים הם: תרכובות מתכתיים של זהב, כסף וניקל הנמצאים בתכשיטים וברוכסנים. צמחים כמו: קיסוס רעיל וקמומיל גם כן עלולים לגרום לתגובה אלרגית. אנשים יכולים להשתמש בחומרים או להיחשף להם במשך שנים בלי כל בעיה, ולפתע לפתח תגובה אלרגית. אנשים מסוימים עם דרמטיטים רגישים יותר לקרני השמש. ככל שהמגע או החשיפה לחומר הגורם לתגובה אלרגית מתמשכים, כך הדלקת מחמירה. מתח נפשי, במיוחד כרוני, יכול להיות סיבה לדלקות עור או להרעה במצב שלהן.

דלקת עור אטופית המוכרת בשם אקזמה נפוצה אצל אנשים עם נטיות אלרגיות. רבים מהם או קרוביהם סובלים מקדחת השחת או מגנחת (אסתמא). לרבים מהם יש נטייה תורשתית ליצירת עודפי נוגדנים כתגובה לשורה של גירויים שונים. כך אלרגיות מתפתחות בקלות יתר. אקזמה מלווה בפריחה על הפנים, בעיקול של המפרקים ומאחורי הברכיים. היא מאוד מגרדת. היא יכולה להופיע בכל גיל אך היא נפוצה מאוד בקרב תינוקות בחודשים הראשונים לאחר הלידה באזורים: על הפנים, על הקרקפת, באזור החיתול, על כפות הידיים ועל כפות הרגליים או על הרגליים. פריחה זו לרוב משתפרת עד גיל שנה וחצי.


דלקת עור חלבית (סבוריאה) היא דלקת הגורמת לקשקשים בעיקר בקרקפת, בפנים, בחזה, אך גם במקומות אחרים כמו מאחורי האוזניים על הגבות ובתעלת האוזן. סבוריאה היא תוצאה של הפרשת יתר של בלוטות חלב. הקשקשים יכולים להיות יבשים או שומניים וגם בצבע צהוב עד אדום היוצרים לעתים פריחה עם קליפה עבה. בדרך כלל אינה מגרדת. הסיבה המדויקת של המחלה אינה ידועה. לעתים קיימים חוסרים תזונתיים, אלרגיות וגורמים נפשיים הניתנים לטיפול.

הטיפול הנטורופתי

על פי מחקרים רבים, אלרגיה למזון היא אחת הסיבות החשובות ביותר לדלקות עור. שליטה במחלה תלויה במציאת כל אלרגני המזון או לפחות רובם, והרחקתם. כאשר המצב משתפר ניתן להחדיר מחדש ובאטיות את המזונות האלרגניים. אצל תינוקות, החלב הוא המזון העיקרי והוא הגורם לתגובות אלרגיות הנפוץ ביותר. חלב שקדים וחלב שומשום הם תחליפים לחלב אצל תינוקות אך מומלץ להתייעץ עם נטורופת ורופא לפני כל שינוי תזונתי.


בזמן דלקות עור כדאי להימנע מכל מה שמכיל חלב, ביצים ומוצרי חיטה כולל קמח, אטריות, שוקולד, גלידה וכו'.

יש להימנע מסוכר וממתיקים אחרים. יש להימנע מאוכל מטוגן, מאכלי ים וממזונות המכילים "גלוטן" . גלוטן קיים בקמח חיטה ובדגנים אחרים.


לנטורופת כלים לאבחן אלרגיות ייחודיות אצל חולים בדלקות עור. רצוי לעבור אבחון.

צמחי מרפא המסייעים בזמן דלקות עור הם: שן ארי, חותם זהב. תלתן אדום, לפה. אמבטיות של שיבולת שועל מרגיעות את העור. תוספת של חומצות שומן חיוניות (שמן פשטן, שמן נר הלילה, שמן דגים המכיל אומגה 3 ושמן בורג') הכרחית לבריאות כל סוגי העור ובמיוחד לאלה הסובלים מעור יבש. תוספת של ויטמיני Bcomplex , B12 , A ,C Ester חיונית לבריאות העור.

שמן עץ, התה יחד עם שמן קמומיל, שמן ויטמין E , שמן גרעיני ענבים ושמן חוחובה במריחה על הגוף הם נוגדי דלקת, מזינים ומרגיעים את העור.


לעתים יש לעזור למערכת העיכול לבצע את עבודתה על ידי לקיחה של אנזימי עיכול וחומצת קיבה לפי הצורך.

יש להימנע משימוש באספירין, מתרופות נוגדות דלקות וממשככי כאבים. תרופות אלו עלולות לגרום לתגובות אלרגיות ולהתקף אצל חולי אסתמה.

מומלץ לשתות מיץ עשב חיטה או עשב שערה או אבקת גרין מגמה לניקוי וקירור של הכבד והדם (אלה אבחנות ברפואה סינית מאוד שימושיות בזמן דלקות עור).

102 צפיות
bottom of page