top of page
חיפוש
  • אנריקה יפה נטורופת .N.D

טיפול טבעי בטרשת עורקים.

טרשת עורקים (הסתיידות עורקים) וסיבוכיה הם הסיבות העיקריות לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי.

טיפול טבעי בטרשת עורקים

הלב מספק לכל חלקי הגוף כמויות עצומות של דם עשיר בחמצן באמצעות רשת ענפה של כלי דם הנקראים עורקים. באמצעות הורידים הדם מוחזר דל בחמצן ללב ולריאות לשם חמצונו מחדש.

יעילות מחזור הדם יכולה להיפגע כתוצאה מפגיעה בלב עצמו או כתוצאה מפגיעה בכלי הדם. הסיבה הנפוצה ביותר לפגיעה בכלי הדם העורקים היא טרשת עורקים.

בטרשת עורקים מצטברים משקעים בעיקר שומנים בדופן הפנימי של העורקים. משקעים אלה גורמים להיצרות של העורקים ולאיבוד גמישותם. הם עלולים למנוע מהדם להגיע למוח, ללב, לגפיים ולאיברים חיוניים אחרים. במרוצת הזמן עלולים להצטבר חומרים נוספים כמו כולסטרול, סידן וטסיות דם. העורק המתעבה עלול להיפצע או להיקרע ולגרום לטסיות הדם להצטבר כדי לסתום את הפצע. זרימת הדם במקום תפחת בהדרגה ועלול להיווצר קריש דם. העורק עשוי להצר עוד יותר והקריש עלול להתנתק אל תוך זרם הדם וליצור חסימה במקום אחר.

החסימה הנפוצה ביותר בטרשת עורקים היא בעורקים המספקים דם לשריר הלב (עורקים כלילים). פגיעה זו גורמת לתעוקת חזה ועלולה לגרום להתקף לב. דוגמאות נוספות לפגיעה בעורקים: א) היצרות בעורקי הצוואר העלולה לגרום לאוטמים במוח (שבץ מוחי) ולשתוקים שונים. ב) היצרות עורקים אחרים עלולים לגרום לכאבי רגליים ולקשיי הליכה.

טרשת עורקים גורמת לעליה בלחץ הדם. לחץ דם גבוה מחליש את העורקים כך שהאזורים מוחלשים יצברו משקעים מה שעשוי להחמיר עוד יותר את טרשת העורקים. מסיבה זו, טיפול בהורדת לחץ הדם חשוב ביותר.

תסמינים נפוצים בטרשת עורקים הם: כאב בחזה שמחמיר במאמץ, קוצר נשימה, דפיקות לב, בצקות ברגליים, עייפות, סחרחורת, התעלפות, חולשה בגפיים והפרעה בדיבור. עד להופעת הסימפטומים של טרשת עורקים יכול לעבור זמן רב. בדרך כלל ההיצרות של העורק מתפתחת באיטיות, אך לעיתים רחוקות, כמו במקרה של קריש דם, החסימה יכולה להיגרם באופן פתאומי.


גורמי סיכון

גורמים שנחקרו ונמצאו כמגבירים את הסיכון לטרשת עורקים הם: לחץ דם גבוה, עישון, סוכרת, השמנה, חוסר בפעילות גופנית, היסטוריה של טרשת עורקים במשפחה, רמה גבוהה של כולסטרול וגיל מתקדם. גורמים נוספים הם: מחלות דלקתיות שונות ומחלות אוטואימוניות.

רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם (חומצת אמינו המיוצרת בגוף) מעלות את הסיכון למחלות כלי דם ולב. הנזק בכך ש: א) הומוציסטאין מחמצן את הכולסטרול והופך אותו לכולסטרול רע. ב) הומוציסטאין בבואו במגע עם העורקים, גורם להם נזק ישיר. ג) הומוציסטאין ברמה גבוהה גורם לעלייה בקרישיות הדם. ב 30% מאלה שקיבלו התקף לב, נצפו רמות גבוהות של הומוציסטאין.


הטיפול הנטורופתי

יש לצמצם בצורה משמעותית את צריכת השומנים הרוויים (אלה מגדילים את הצטברות טסיות הדם) בכלל וכולסטרול בפרט. רצוי להרבות באכילת סיבים תזונתיים משום שהם מסייעים בעיכוב ספיגת שומנים וסוכרים.

פעילות גופנית מסייעת להורדת רמות הכולסטרול. יש להימנע מעישון, שתיית קפה, אלכוהול, חלבון מין החי, מרגרינה, מזון מטוגן וכל סוגי הסוכרים.

ויטמין C עוזר באופן ישיר למנוע טרשת עורקים באמצעות תפקידיו בחילוף החומרים של הכולסטרול והשומן. הוא גם שומר על שלמות ואלסטיות של דופן העורק.

מחסור של ויטמין E גורם לרמות גבוהות של רדיקלים חופשים. אלה גורמים נזק במיוחד לתאים בדופן העורקים. ויטמין זה הוא חשוב, מונע התחמצנות של ליפידים (תאי שומן) במיוחד.

תוספת של ברומלין (מקורו באננס) מעכבת הצטברות של טסיות הדם, מפחיתה כאב, מורידה לחץ דם ומפרקת לוחיות של טרשת עורקים.

זנגביל מוריד רמות גבוהות של כולסטרול ומונע הצטברות של טסיות דם. לשום ולבצל השפעה דומה אך פחותה מהזנגביל.

תוספת של כרום פיקולינאט מפחיתה רמות גבוהות של הכולסטרול הרע ומעלה רמות של הכולסטרול הטוב. בנוסף כרום משפר את הסבילות לגלוקוזה ולעיתים עשוי להוריד את הצורך באכילת מתוק.

ויטמין B-complex מכיל חומצה פולית, B-12 , B-6 ועוד. מחסור בוויטמינים אלה קיים אצל אנשים עם רמות גבוהות של הומוציסטאין. (ניתן למדוד רמות הומוציסטאין בבדיקות דם). תוספת של ויטמינים אלה מסייעת לגוף להתפטר מההומוציסטאין.

תוספת של מגנזיום מגנה מפני טרשת עורקים. מגנזיום תורם לכוח הכיווץ של שריר הלב. הוא עוזר לשלוט בהפרעות קצב הלב וביתר לחץ דם. מגנזיום מעלה את רמת הכולסטרול הטוב ומאריך את זמן הקרישה.

תוספת של חומצות שומן חיוניות לדוגמא: omega 3, (שמן פשתן ושמן דגים ממעמקים) מסייעת נגד יתר לחץ דם, מורידה את רמת הכולסטרול הרע ומעלה את רמת הכולסטרול הטוב. היא גם שומרת על האלסטיות של העורקים ומונעת הצטברות מוגזמת של טסיות הדם וכך היא מונעת טרשת עורקים.

תוספת של קרניטין מאפשרת ללב להשתמש ביתר יעילות בהספקת החמצן המוגבלת בגלל טרשת עורקים.

141 צפיות

Comments


bottom of page