top of page
חיפוש
  • אנריקה יפה נטורופת .N.D

טיפול טבעי ביתר לחץ דם.

לחץ הדם מסמל את הכוח שמפעיל הדם על דפנות העורקים בתוכם הוא זורם. לחץ הדם מושפע מהיכולת של שריר הלב לספק דם לכל הגוף, מאיכות כלי הדם ומכמות הדם. בנוסף לחץ הדם מושפע מפעילותה של מערכת העצבים ומהורמונים שונים.

טיפול טבעי ביתר לחץ דם

לחץ הדם מיוצג באמצעות שני ערכים. הערך הראשון (הגבוה מבניהם) מייצג את לחץ הדם הסיסטולי - זהו לחץ הדם הנמדד בזמן התכווצות הלב. השני (הנמוך) מייצג את לחץ הדם הדיאסטולי - זהו לחץ הדם הנמדד בזמן הרפיית הלב, בין פעימה אחת לשנייה.

לחץ דם הנחשב לנורמלי הוא 120/80 מ"מ כספית או פחות. למרות שלחץ דם נמוך נחשב לבריא, כאשר הערכים הם נמוכים במיוחד דורשה בדיקה והבחנה.

ההגדרה ל-"יתר לחץ דם" המקובלת כיום היא ערכים של לחץ דם 140/90 מ"מ כספית ומעלה במדידות חוזרות. כדי שאדם יחשב כסובל מלחץ דם גבוה מספיק שאחד הערכים יהיה גבוה. יש לקחת ברצינות ערכים גבוהים של לחץ דם הסיסטולי(הגבוה מבניהם) גם כאשר לחץ הדם הדיאסטולי נמוך.

סיבות

בתשעים וחמישה אחוז מהחולים בלחץ דם גבוה הסיבה אינה ידועה. ההשערה היא שבהתפתחות לחץ דם גבוה מעורבים גורמים תורשתיים, גורמים סביבתיים כמו צריכה גבוהה של מלח, עודף משקל, צריכת קפה ואלכוהול מוגזמת וגורמים נפשיים והתנהגותיים כמו מתח נפשי ועיסוק במקצוע מסוים. בחמישה אחוזים הנוספים, הסיבה היא ידועה והיא קשורה למחלה אחרת הגורמת להופעתו של יתר לחץ הדם. לדוגמא: היצרות של עורק, רמת סידן גבוהה בדם, גידול בכליה ושימוש בגלולות למניעת הריון.

הרוצח השקט

יתר לחץ דם מכונה "הרוצח השקט" בגלל שברוב המקרים הוא אינו מלווה בסימפטומים כלשהם ואדם שסובל מלחץ דם גבוה ואינו יודע עד שלעיתים הוא מפתח בעיה בלב או בכליות או בראש.

לחץ דם גבוה במיוחד עשוי לגרום ל: כאבי ראש, בחילה, עייפות, סחרחורת, טשטוש ראיה ודפיקות לב. מצב זה דורש טיפול מידי כדי למנוע סיבוכים קשים. סיבוכים של לחץ דם גבוה הם: פגיעה בתפקוד הלב עקב התעוותו, פגיעה בכלי הדם שעלולה לגרום לשבץ מוחי, התקף לב, פגיעה בכליות ופגיעה בעניים עד כדי עיוורון.


הטיפול הנטורופתי


ברוב המקרים לחץ הדם ניתן לשליטה באמצעות דיאטה נכונה, תוספי תזונה, צמחי מרפא ושינוי בהרגלי חיים. יש לציין שאצל צמחונים, רמות לחץ הדם ורמות התחלואה במחלות לב הם נמוכים בהשוואה לאלה שלא צמחונים. ארוחה צמחונית טיפוסית מכילה יותר אשלגן, פחמימות מורכבות, שומן רב בלתי רווי (בריא לגוף), סיבים, סידן, מגנזיום, ויטמין C ו A.

כדאי לאמץ דיאטה דלה ב: מלח, שומנים, כולסטרול, פחמימות פשוטות, סודה, מונוסודיום גלוטמט, משקאות דייאט, רוטב סויה, סוכר וחומרים משמרים. יש להימנע מעישון, שתיית קפה ואלכוהול. יש להימנע ממשקל עודף.

תוספת של המינרלים: סידן, מגנזיום ואשלגן עוזרת להורדת לחץ הדם ולהסדרת קצב הלב במיוחד אצל אנשים הנוטלים תרופות להורדת לחץ הדם.

ספיגה גבוהה של נתרן וספיגה נמוכה של אשלגן תורמות בהתפתחות של לחץ דם גבוה. שימוש בתרופות משתנות עלול להוריד רמות של מגנזיום ואשלגן. לאומת זה שימוש של צמחי מרפא משתנים כמו שן ארי ואחרים בריאים ואינם יוצרים חסרים בגוף. יש להתייעץ לפני השימוש בהם.

שימוש בכמוסות של שום יעיל בהורדת לחץ הדם.

תמצית עלי הזית מסייעת בהורדת לחץ הדם, בהגברת זרימת הדם ובמקרה של אי סדירות בקצב הלב.

קו-אנזים Q-10 הוא מרכיב חיוני ביצירת אנרגיה בכל תא בגוף, הוא משפר את תפקוד של הלב, את זרימת הדם ומסייע להורדת לחץ הדם.

צמחי מרפא הם יעילים מאוד להתמודדות עם מתח נפשי. קיימות שיטות רבות שמסיעות להגיע להרפיה נפשית לדוגמא מדיטציה, דמיון מודרך ויוגה.

חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 המופקת משמן של דגים או משמן פשתן נמצאו יעילות לזרימת דם תקינה, למניעת טרשת עורקים ולהורדת לחץ הדם.

ויטמין C ברמה גבוהה מסייע בהורדת לחץ הדם.

מומלץ לאכול יום יום סיבים כמו שיבולת שועל, גואר גם, פסיליום ופשתן טחון.

צמחי מרפא יעילים בהורדת לחץ הדם הם: עלי זית, טיליה, עוזרר, אכילאה ודבקון לבן.

לרוב הטיפול התרופתי לאדם שאובחן כסובל מלחץ דם גבוה הוא למשך כל החיים. גם לאחר ערכי לחץ דם הם תקינים האדם אינו יכול להפסיק את הטיפול התרופתי כיון שההפסקה תגרום לעליית לחץ הדם חזרה. על ידי שיתוף פעולה בין נטורופתים ורופאים אפשר להגיע לפחות צורך בתרופות ולפחות תופעות לווי מהם.

111 צפיות

コメント


bottom of page